Šiltnamiai dengti plėvele.

prieš 5 m. 11 mėn. - prieš 5 m. 2 sav. #881 nuo upas
Šiltnamiai dengti plėvele. was created by upas
Standartiniai reikalavimai šilntamiams dengti bent 80-90% pralaidumo FAR šviesai( šviesos spektro dalis (400–700 nm), kurioje gali vykti fotosintezė). Reik nepamiršt kad su kiekvienais metais senstant plėveliai, dėl natūralios aplinkos poveikio ir užterštumo, šviesos pralaidumas mažėja.
Rinktis reiktų tokia plėvele, kuria apsimokėtu, pakeisti po 3 metų, arba 3-5metais planuoti kultūrą kuri toliaruoja šviesos trūkūmą. Kai plėvelės susidevėjimas didžiausias.
Natūrali degradacija kiekvienais metais 2%.

Nešildomų šiltnamių polietileno plėvelės storis turėtų būti 0.100–0.120 mikronų, šildomų ir dengtų dvigubu sluoksniu – 0.120–0.150 mikronų, vienu sluoksniu dengtų šiltnamių – 0.180–0.200 mikronų.


Dažniausiai naudojamos:
- Politilenine, Stabilizuota UV ir nestabilizuota.
- Polimerine(Eva) (etilvinilacetatinė)
- Polivinilchloridinė plėvelė PVC(Tyrimų duomenimis, gautas mažiausias daržovių derlius) Neišsklaido šviesos.
- Polichlovinilinė, (po poli­chlorviniline plėvele augalai sparčiau auga ir gausiau dera.)
Papildomai į plėvele dedama :
- ultravioletinių (UV) stabilizatorių,
- infraraudonųjų (IR) stabilizatorių,
- antikondensacinių stabilizatorių(antifog).

Pagrindinis plėvelių minusas, kondensatas kuris sumažina šviesos pralaidumą. Tam naudojami papildomi priedai, kurie padidiną plėvelės paviršiaus įtempimą, taip skatina lašų nubėgima o ne kritimą, lašėjimą.

Stabilizuota plėvelė dažnai dažoma mėlyna spalva tam kad išsiskirtų iš skaidrių nestabilizuotų plėvelių. Mėlyna spalva mažina šviesos pralaidumą.


Litafol gamintojo Deklaracija:
- žaliava: LDPE (žemo spaudimo polietilenas) + UV stabilizatorius
- paskirtis: naudojama dengti šiltnamius yra keletas rūšių:
UV standart-3 sluoksnių plėvelė su labia aukštu šviesos pralaidumu, kuris siekia apie 90%;(90% beveik kaip stiklo, stiklo >92%)
Thermic- 3 sluoksnių plėvelė su labia aukštu šviesos pralaidumu, kuris siekia apie 90%, ši plėvelė labia gerai išlaiko temperatūra šildomuose šiltnamiuose ir leidžia ja padidinti net 2º C, skirtingai nuo paprastos šiltnaminės plevelės;
Super Thermic- 3 sluoksnių plėvelė su labia aukštu šviesos pralaidumu, kuris siekia apie 90%, ši plėvelė labia gerai išlaiko temperatūra šildomuose šiltnamiuose ir leidžia ja padidinti net 2º C, skirtingai nuo paprastos šiltnaminės plevelės, taip pat ši plėvelė turi infraraudonųjų spindulių absorbavimo savybių, neleidžia dulkėms kauptis ant plėvelės paviršiaus;
Super Thermic Special- 3 sluoksnių plėvelė su labia aukštu šviesos pralaidumu, kuris siekia apie 90%, ši plėvelė labia gerai išlaiko temperatūra šildomuose šiltnamiuose ir leidžia ja padidinti net 2º C, skirtingai nuo paprastos šiltnaminės plevelės, taip pat ši plėvelė turi infraraudonųjų spindulių absorbavimo savybių, neleidžia vandens lašams ir dulkėms kauptis ant plėvelės paviršiaus;

- spalva: skaidri, melsva, zalsva arba nudažyta pagal kliento reikalavimus
- standartiniai išmatavimai:
3m x 60n x 0,200mm PR*
6m x 100n x 0,120mm PR*
6m x 80n x 0,150mm PR*
6m x 60n x 0,200mm PR*

litafol.lt/index.php/lt/produkcija/zemes...namiams-hi-tech.html
Kad plėvelė ilgiau tarnautų ir turėtų specialių savybių, į jos sudėtį dedama įvairių priedų:
Šviesos stabilizatoriai (UV stabilizatoriai). Jų dėka plėvelė, veikiant ultravioletiniams spinduliams, neirsta. Šviesos stabilizatoriai sulėtina plėvelės foto- ir termocheminį senėjimą, todėl ji ilgai išlieka elastinga, atspari šalčiui.
Antifagai. Į plėvelės sudėtį įdedama specialaus priedo antifago (angl. fog – rūkas). Šis priedas pakeičia dangos paviršiaus įtempimą, todėl susidaro plonas vandens sluoksnis, kuris nuteka plėvelės šonu.Dėka to vidinėje plėvelės pusėje nebūna kondensato lašų.
Paprastos polietileno plėvelės trūkumas yra kondensato, t. y. drėgmės lašų susidarymas vidinėje šiltnamio pusėje. Vandens garai kondensuojasi, virsta lašeliais, kurie krenta ant augalų. Lašai gali nudeginti augalus, o per didelė drėgmė gali būti ligų atsiradimo priežastis. Be to, susidarius ant plėvelės kondensatui, sumažėja dangos pralaidumas šviesai (15–25 proc. sumažėja šviesos kiekis, patenkantis į šiltnamį), todėl sulėtėja augalų augimas. Kad būtų galima šį trūkumą pašalinti, į plėvelės sudėtį įdedama specialaus priedo antifago (angl. fog – rūkas). Šis priedas pakeičia dangos paviršiaus įtempimą, todėl susidaro plonas vandens sluoksnis, kuris nuteka plėvelės šonu.
Infraraudonųjų spindulių absorbentai. Jų dėka šiltnamio viduje oras ilgiau neatvėsta, laikosi 2–3 oC aukštesnė temperatūra negu paprasta polietileno plėvele dengtame šiltnamyje.

Gamintojas Umaras:
- AGROLUX® plėvelė šiltnamiams yra baltai skaidri - tokiu būdu į šiltnamio vidų patenka daugiau šviesos. Turi UV, Antifog, IR. Priedus.

Tyrimų duomenimis, mažiausias derlius gautas daržovių, augintų po polivinilo chlorido plėvele, o iš esmės mažesnis tų, kurios augo po stabilizuota polietileno bei polivinilo chlorido plėvelėmis; taip pat nustatyta, kad antraisiais naudojimo metais sumažėjo visų plėvelių laidumas FAR (Jakubynaitė ir kt., 1992). Be to, kartu su kitų institutų mokslininkais atlikti naujų polietileno plėvelių optinių savybių tyrimai.
Tyrimų duomenimis, pagal laidumą fotosintetiškai aktyviai radiacijai plėveles galima vardinti šia eile:
- stabilizuota polietileninė plėvelė,
- nestabilizuota polietileninė plėvelė,
- plėvelė EVA,
- polivinilchloridinė plėvelė,
- poliolefininė plėvelė (Kairaitis ir kt., 1990)
sodininkyste-darzininkyste.lsdi.lt/straipsniai/27-3/17.pdf


Plėvelė plonesnė negu stiklas, nuo jos paviršiaus ne taip stipriai atsispindi šviesa. Kondensatas daugiau susidaro ant plėvelės negu ant stiklo. Stikliniame šiltnamyje oro drėgmė paprastai būna mažesnė negu dengtame polietileno plėvele. Dvigubu plėvelės sluoksniu dengtame šiltnamyje šilumos nuostoliai yra mažesni negu stik­lu dengtame šiltnamyje.
Dvigubas plėvelės sluoksnis praleidžia 10 proc. mažiau šviesos negu stiklas. Polietileno plėvelė praleidžia šviesą su bangos ilgiu (matomas spektras labiau pasislinkęs ultravioletinių spindulių pusėn), kuris padeda kamanėms geriau orientuotis šiltnamyje. Stiklas, priešingai, sulaiko UV spindulius, kurių reikia normaliam kamanių darbui.

Dvisluoksnė pūslėta plėvelė su 1–1,5 cm storio oro burbuliukais. Ji skirta stiklinių šiltnamių sienų izoliacijai – 10 proc. sumažina šilumos nuostolius. Uždengus šildomus nedidelius šiltnamius tokia plėvele, galima 20–30 proc. sutaupyti šildymo išlaidas. Plėvelės tarnavimo laikas 3 metai. Šia plėvele rekomenduojama aptraukti ir polietileno plėvele dengtų šiltnamių šonus, jei ketinama juos eksploatuoti ankstyvą pavasarį. Orams atšilus, ji nuimama. Naudojant pūslėtąją plėvelę šiltnamio viduje, ji išsilaiko ilgiau, o dengiant iš išorės – trumpiau.

Armuotą plėvelę rekomenduojama naudoti šiltnamiuose, kur įrengtas šildymas. Ji pasižymi mechaniniu atsparumu. Tyrimų duomenimis, daržovių daigai, užauginti po armuota plėvele, turi gerai išvystytą šaknų sistemą ir didelį lapų asimiliacinį paviršių.

Polichlorvinilinė plėvelė skiriasi nuo polietileno plėvelės tuo, kad yra labai pralaidi matomai šviesai ir beveik neišsklaido saulės spindulių. Ji beveik nepraleidžia šilumos spindulių ir už polietileno plėvelę yra tvirtesnė. Naktį oro temperatūra tokia plėvele dengtuose šiltnamiuose yra 3–4 oC aukštesnė negu polietileno plėvele dengtuose šiltnamiuose. Po poli­chlorviniline plėvele augalai sparčiau auga ir gausiau dera.
www.manoukis.lt/print_forms/print_st_z.php?s=1829&z=84

Plėvelės pliusai/minusai:
+ Išsklaido šviesą.
+ Polietileninė plėvelė daug geriau už stiklą praleidžia ultravioletinius spindulius. Todėl augalai tokiuose šiltnamiuose vitamino C sukaupia
beveik tiek pat, kaip ir lauko lysvėse, o daigai daug geriau užgrūdinami ir pritaikomi persodinti į lauką. Persodinant iš šiltnamio augalai lengviau prigyja nes turi atsparumą UV. Persodinant iš stiklinio reikia pratinti prie saulės UV, apsaugoti nuo nudegimų.
- Tačiau polietileninė plėvelė daug geriau nei stiklas praleidžia infraraudonuosius, tai yra šiluminius spindulius. Visada naktį polietileniniai šiltnamiai daug greičiau ir stipriau atvėsta, oro temperatūra juose tik 1-2 C laipsniais būna aukštesnė už temperatūrą lauke. Jei lauke naktį -2, šiltnamyje bus -1-0. Naktį stikliniuose šiltnamiuose 5-8 C laipsniais šilčiau nei plėveliniuose.
O pavasarį, kol substratas dar būna įšalęs, oro temperatūra plėveliniame šiltnamyje kartais būna net žemesnė, negu lauke.

Šiuo metu populiariai naudojamos 3sluoksnių plėvelės. Kiekviename sluosknyje naudojamas tam tikras priedas pagerinti plėvelės savybes.
Kaip veikia 5 sluosknių plėvelė:Su Infrararaudonujų spinduliu priedu ir be jo, kai apribojamas šilumos patekimas ar jos pasišalinimas:


Antifagai, antidrop, antifog naudojami priedai, padidina šviesos pralaidumą, neleidžiant susidaryti kondensatui kuris lašą ant augalų. Kondensatas sumažina šviesos kiekį. Ir smarkiai didina drėgmės kiekį. Antifog savybė labai svarbi naudojant augalams dirbtini rūką.UV - priedas prailgina plėvelės galiojimo laiką, pvz stiklas nepraleidžia UV, tik labai mažą dalį. Dėl to tokiame šiltnamyje nesiorentuoja kamanės. Nes jos naudoja UV spindulių spektrą, kaip kordinacija. Todėl daug kur naudojama plėvelė, kuri yra laidi šiam spektrui, kai reikalingas kamanių apdulkinimas žiedams.
Tad pastebėta, kad ši taisyklė galioja ne tik kamanėms, bet ir kenkėjams kaip tripsai, baltasparniai. Nustatyta, kuo maženė UV apsauga, tuo jų kiekis didesnis. Tad kovai su kenkėjais naudojami, jų priešai gruobuonys, erkutės ir t.t. Teigiami UV spinduliai tiesiogiai įtakoja produkto skonį, kvapą. Tad jų atsisakytį nereiktų auginant maistą. Rožėms tiktų stiklo UV, vien dėl kenkėjų sumažėjimo.Dar vienas pagrindinis plėvelės privalumas prieš stiklą - šviesos skalidymas. Stiklas ar kita labai skaidri medžiaga, koncentruoja spindulius į viena tašką. Taip nudegindami augalus, o kitus palikdami "pavėsi". Geras pavizdys kai su stiklu koncentruojamas vienas šviesos taškas norint uždegti popierių ar išdeginti ką nors medienoje, čia gal vaiksytėje žaisdavome taip, tada matyti ne tik šviesos taškas, bet ir aplink jį susidaręs šešėlis.


Todėl itin svarbu vasarą naudoti, plėvele ant stogo vietoj stiklo. Kada šviesos srautas didžiausias.
Kitu atveju stiklą reikia balinti, ar dengti dirbtinu, daliniu pavėsiu.

Įvairių šiltnamio dangų pralaidumas šviesai ir ilgaamžiškumas
DangaPatenkančios į šiltnamį šviesos
kiekis, %
Ilgaamžiškumas, metai
Stiklas90Per 30
Nestabilizuota plėvelė914 –6 mėnesiai
Vienas antikondensacinės
plėvelės sluoksnis
902 –3
Du antikondensacinės plėvelės
sluoksniai
823 –4
Armuota plėvelė 75752 –3
Polikarbonato lakštai837 -10
Last edit: prieš 5 m. 2 sav. by upas.

Please Prisijungti or Sukurti sąskaitą to join the conversation.

  • upas
  • Topic Author
More
prieš 11 mėn. 3 sav. #1178 nuo gerdunka222
Replied by gerdunka222 on topic Šiltnamiai dengti plėvele.
Pas mane šiltnamis dengtas plėvele, bet šiek tiek erzina, kad reikia kas keletą metų tą plėvelę keisti. Vis tik ir nelabai ekologiška naudoti tiek daug plastiko, galvoju pirkti kažkokią kitą dangą šiltnamiui.. Kad jau sodinimas tapo ekologiškas, norisi turėt savo daržovių, nepirkti plastikinių pakuočių, tai ir šiltnamį būtų gerai pasidaryti, neteršiantį gamtos.

Please Prisijungti or Sukurti sąskaitą to join the conversation.

  • gerdunka222
More